Project Manager charakterystyka stanowiska

Informacje:

Dodany: 2018-09-04
Kategoria: artykuły

Tagi dla artykułu:

szkolenia otwarte

Project Manager - charakterystyka stanowiska

Project Manager to obecnie jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów, z dość dużymi perspektywami na awanse, dlatego też na rynku dostępnych jest wiele szkoleń pomagających znacząco podnosić kwalifikacje. PM, czyli Project Manager to po prostu kierownik projektu. Rola takiej osoby polega na realizacji ściśle określonych i stawianych przed nią celów. Do pomocy na czas realizacji zadania ma ściśle określoną grupę osób. Po zakończeniu realizacji takiego celu, w zdecydowanej większości przypadków zdarza się, że każdy z uczestników projektu wraca do swoich poprzednich, indywidualnych zadań.

Nie zawsze jednak jest tak, że cel projektu został jasno i bardzo precyzyjnie określony, a jego uczestnicy musza wykazać się kreatywnością i umiejętnością konstruowania zupełnie nowych, dotąd nigdzie nie spotykanych rzeczy. Szczególnie w tym przypadku Project Manager powinien wykazać się umiejętnością zgrania zespołu oraz ułożenia pomyślnej współpracy tak, aby w miarę możliwości każdy z członków grupy wykonywał takie zadanie, na jakim zna się zdecydowanie najlepiej. Project Manager musi zadbać również o wzorową współpracę pomiędzy zleceniodawcą oraz zleceniobiorcą.

Warto dodać, że każda z osób pracująca jako PM zobowiązana jest posiadać specjalistyczną wiedzę z dziedziny, której dotyczy realizowany projekt bądź projekty. Nie musi być to oczywiście widza na poziomie eksperta. Wystarczy, że przynajmniej jedna osoba pracująca w zespole taką posiada i wcale nie musi być to PM. Jednak dla dobra wzajemnej współpracy i hierarchii grupowej im więcej wie Project Manager tym lepiej. Poza wiedzą, przyda się również odpowiednia organizacja czasu pracy swojego oraz zespołu. Zleceniodawcy nie lubią opóźnień, a i praca pod ogromną presja czasu nie zawsze działa mobilizująco. Mówiąc krótko, najlepiej na stanowisku Project Managera sprawdzi się osoba wszechstronna, z dużą wiedzą z danej dziedziny, zorganizowana, profesjonalna, dążąca do ciągłego samodoskonalenia. Kluczowa na tym stanowisku jest także samodyscyplina oraz odpowiednia organizacja czasu i jakości pracy zespołu.


Copyright © 2018 Zarządzanie